Vinul din Cluj

Cuvinte despre vinuri incercate, degustari si evenimente, calatorii si retete

Degustare binara


Poza de la eveniment e alb-negru, adica in doua culori. Etichetele sticlelor de la Villa Vinea la fel. Am avut doua tipuri de vin in degustare -alb si rosu, deci tot doua culori. Hmmm, oare doar eu incep sa-mi pun intrebari aici? Vinurile au venit din doi ani de productie -2014 si 2011. Coincidenta? nu prea cred… Hai sa va mai zic una: am deschis vinurile in doua etape: Merlot-ul 2011 cu ceva timp inainte, iar celelalte chiar inainte de servire.

degustare Villa Vinea

degustare Villa Vinea

Nu, nu, n-o iau razna, dar detaliile astea parca apar singure: Sauvignon-ul Blanc are doua arome ce se evidentiaza -floare de salcam, si grapefruit. Gewurztraminer-ul la fel, tot doua -piersici si miere. Si evident, vinurile albe sunt doua… Deja ma ia cu fiori.

Vinurile rosii? nu trei, ci …doua… jumatati! Caci Pinot Noir-ul Zweigelt-ul 2014 sunt foarte asemanatoare, atat ca si textura cat si ca arome, incat poti sa zici ca sunt jumatatile unui intreg. Iar Merlot-ul 2011 e complet opus.

Ziceti ca o iau razna? Bine, ma duc sa beau un pahar de apa, ca se ingroasa gluma. Dar cand ma gandesc ca si degustarea a durat 2 ore

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

informatie

Această înregistrare a fost postată la 10 decembrie 2015 de în Evenimente si colaborari şi etichetată , , , , , , , .

Disclaimer

Ceea ce scriu reprezinta opiniile si experientele mele personale referitoare la produsele si evenimentele descrise

Introdu adresa ta de email pentru a urmări acest blog și vei primi notificări despre noile articole pe email.

Alătură-te celorlalți 2.571 de abonați.

Categorii articole

Cele mai bune articole și pagini

%d blogeri au apreciat: